Dbajte na teplotu a vlhkosť prostredia.
Studené prostredie ovplyvňuje proces starnutia, jednoducho povedané pečivo rýchlo vyschne.
Príliš vysoká vlhkosť prostredia spôsobí rýchle zmäknutie kôrky. Toto sa vám stane pokiaľ necháte pečivo v plastovom vrecku.
Príliš suchý vzduch, napr. slnko spôsobí rýchle stvrdnutie kôrky.

Na základe hore uvedených informácií vám prinášame overené tipy, ako správne skladovať chlieb. Aby si nadýchanosť a chuť čerstvosti zachoval chlebík čo najdlhšie:

Utierka:
takto naše babičky aj bez konzervačných látok či iných techník predlžovania trvanlivosti sa tešili mäkkému chlebu až do ďalšieho týždňa. Utierka je priedušná a chlieb v nej nezvlhne.
Dôležité upozornenie: utierku je dôležité vymeniť obdeň, aby prinieslo toto uskladnenie požadovaný efekt.

Igelitové vrecko:
skladovanie pečiva v igelitovom vrecku odporúčame len v tom prípade, ak chcete chlebík zamrazovať, vďaka nepriedušnosti igelitu chlebík po 12-14 hodinách získa nepríjemnú gumovú konzistenciu a navyše hrozí riziko plesne.

Papierové vrecko:
pred igelitovým vreckom dajte radšej prednosť papierovému vrecku, má totižto priedušné vlastnosti a pomáha prirodzenej regulácií vody v pečive. Chlebík však nenechávajte vo vrecku len tak ležať, pretože hrozí rýchlejšie vyschnutie a to dokonca za obdobie rýchlejšie ako 24 hodín. Pečivo v tomto obale uskladňujte v uzavretom a suchom priestore.

Nádoba na chlieb:
ak sa vám nápad s utierkou/vreckom moc nepozdáva a máte radi niečo estetickejšie, môžete dať prednosť nádobe na chlieb. Dbajte ale na materiál, z akého je nádoba vyrobená. Neodporúčame plast, ideálne sú prírodné materiály.

Chlieb v mrazničke vydrží:
tieto slová má zaužívaných veľa konzumentov chlebíkov. Chlieb ale do mrazničky predsa nepatrí. Zmraziť ho ale môžete. Najlepšie je keď sa chlebík zmrazí čerstvý (nie teplý, samozrejme). Vhodné je ho pred zmrazením rozporcovať na kúsky podľa vašej potreby, aby ste ho nerozmrazovali priveľa naraz. Napríklad: ak zjete štvrťku chlebíka za deň, tak si rozmrazte štvrťku a vyhnete sa možnej situácií, že chlebík už nebude pôsobiť čerstvo a tak ho vyhodíte.

Viacdňový chlieb nemusíme ihneď vyhadzovať, môžeme ho použiť na zahusťovanie gulášov, rôznych omáčok alebo z neho urobiť hrianky.

Ak uchovávate chlieb spôsobom, ktorý sa v tomto článku nespomenul, môžete sa s ním podeliť na facebookovej stránke našej pekárne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *